Euro Truck Simulator 2 – relaks w czystej postaci

Dzisiaj napiszę parę słów o grze, która jest bardzo relaksująca, bezstresowa, przyjemna i …długa.
Otóż chodzi mi o Euro Truck Simulator 2.

W grze zostajemy kierowcą ciężarówki, który po kilku kursach „przechodzi na swoje” i zakłada jednoosobową firmę transportową.
Gra jest symulatorem z elementami zręcznościowymi (jeśli będziemy chcieli sobie ułątwić życie). Tak więc jest pełne sterowanie wszystkim: gaz, sprzęgło, hamulec, retarder (o ile mamy w ciężarówce), pełne rozglądanie się po kabinie (myszką), pełna skrzynia biegów itp.

Maniacy dobudowują do tego całe kokpity z fotelami, 3 monitorami, kierownicą, pedałami i skrzynią biegów. Sam kiedyś zrobiłem kierownicę (z kija od szczotki, myszki kulkowej i kiery od Alfa Romeo 156) i czapeczkę z diodami na podczerwień, żeby się rozglądać po kabinie 🙂 (NoTrackIR)
W każdym z odwiedzanych krajów podczepiamy naczepy z towarami i przewozimy do firmy docelowej. W każdym mieście da się rozpoznać charakterystyczne budynki (w Berlinie wieża na Alexander Platz, w Poznaniu czerwony budynek biblioteki Akademii Ekonomicznej, w Szczecinie żaglowce). Kazdy kraj ma odwzorowane wzory znaków, a nawet mijane pojazdy mają odpowiednie kroje liter na tablicach rejestracyjnych. W UK jest ruch prawostronny i ciężko się przestawić, zwłaszcza na rondach.

Będąc szefem firmy kupujemy garaże, ciężarówki, zatrudniamy pracowników. Generuje to koszty, ale też zyski.
Nasz kierowca z każdą przebytą trasą zdobywa doświadczenie. O ile przejedziemy trasę wzorowo (nie łamiąc przepisów) i dostarczymy ładunek na czas -czeka nas nagroda pieniężna i punkty doświadczenia.

Za zdobyte doświadczenie rozwijamy naszą postać. Tak samo jest z zatrudnionymi przez nas kierowcami – rozwijają się i musimy kontrolować ich ścieżkę kariery.
Za zdobyte doświadczenie rozwijamy się w kierunkach: długie trasy, delikatny ładunek, dostawy pilne, ADR, jazda ekologiczna.
Do pomocy w ciężarówce mamy GPS i komputer pokładowy.

Gra umożliwia dodawanie modyfikacji (MODów) tworzonych przez społeczność. Tak więc mamy mody poprawiające grafikę, dodające nowe pojazdy i wiele wiele innych.

Gra jest dosyć stara, w promocjach można ją trafić za ok.25zł z dodatkiem GOING EAST DLC obejmującym trasy Polski, Czech i Słowacji.
Minimalne wymagania to Windows XP i 2GB pamięci RAM oraz k.graf. z 256MB pamięci i 1,5GB miejsca na HDD.
Grafika jest na dość przyzwoitym poziomie, oprawa dźwiękowa również. Jeśli ktoś ma ochotę, to w łatwy sposób (przez edycję pliku konfiguracyjnego) można dodać radia internetowe i słuchać ich w czasie jazdy 🙂

Mimo wieku gra jest bardzo popularna, ma dziesiątki tysięcy fanów na całym świecie. Jest to najlepszy symulator ciężarówki jaki wyszedł. Na fali popularności wypuszczono też American Truck Simulator, jednakże na razie nie odniósł on takiego sukcesu jak ETS2. Twórcy cały czas wypuszczają dodatki i ulepszenia, w najbliższym czasie ma wyjść poprawka umożliwiająca kierowanie zestawem (ciągnik + przyczepa) oraz naczepy do ciężkich ładunków ze skrętnymi osiami.
Czekam z niecierpliwością.

About the author

Venioo

Jestem graczem z 30-to letnim stażem. Zaczynałem przygodę z graniem na maszynach 8-bitowych (Atari 2600, C-64), przez różnego rodzaju sprzęt 16-bitowy (Amiga w różnych konfiguracjach) aż po dzisiejsze komputery domowe, zwane potocznie PeCetami.

Be the first to comment

Leave a comment